Quantcast
Channel: Perenaine.ee – retseptid
Viewing all 680 articles
Browse latest View live

Kuidas teha jäätist

$
0
0

Jäätist on kõige mugavam teha jäätisemasinaga, kuid jäätist õnnestub kokku segada-külmutada ka ilma spetsiaalse masinata.

Kuidas teha jäätist jäätisemasinaga

Klassikaline jäätisetaigen koosneb piimast, koorest, munakollastest ja suhkrust (vaata näiteks vaniljejäätise retsepti siit).

jäätised_vanilije

Klassikaline vanillijäätis

1. Klopi munakollased ja suhkur kahvli või vispliga kergelt lahti.

2. Kuumuta piim potis keemiseni.

3. Nirista keema läinud piim munakollaste sisse nii, et segad munakollaseid pidevalt.

4. Kalla segu tagasi potti ja kuumuta seda madalal tulel pidevalt segades.

5. Segu on valmis siis, kui selle temperatuur on tõusnud 80 kraadini (mitte mingil juhul keemiseni!). Kui sul termomeetrit ei ole, annab segu valmimisest märku see, et poti põhjas on see tuntavalt paksenenud.

6. Õiget hetke aitab tabada ka järgmine katse. Kasta lusikaselg selgusse, võta välja ja tõmba sealt näpuga triip läbi. Kui tõmmatud joon jääb püsima, on muna-piimasegu piisavalt kuumutatud.

7. Võta segu kohe tulelt ja kalla läbi sõela, et võimalikud munatükid eemaldada.

8. Jahuta toatemperatuurini ja kalla juurde koor.

9. Edasi toimi vastavalt oma jäätisemasina juhistele. Mõnede masinatega saab hakata kohe jäätist valmistama, mõnede jaoks on hea, kui segu on eelnevalt 8 tundi külmikus hoitud.

 

 

Kuidas teha jäätist ilma jäätisemasinata

jäätised_shokolaadibanaani

Šokolaadi-banaani jäätis

1. Valmista jäätisetaigen nagu eelnevalt (sammud 1-6). Jahuta jäätisesegu külmikus vähemalt 5 tundi. Pane jäätisesegu külmumisprotsessi kiirendamiseks võimalikult madalasse, suure pinnaga plastist või metallist nõusse ja aseta sügavkülmikusse.

2. Kui jäätisemass on juba hakanud äärtest tahenema (see võib olenevalt nõust ja jäätisesegu temperatuurist toimuda 1‒3 tunni jooksul), võta jäätis sügavkülmikust välja ja mikserda või klopi segu hoogsalt umbes 30 sekundit, et ennetada jääkristallide tekkimist. Kui sügavkülmanõus on ebamugav mikserdada, kalla segu selleks ajaks sobivamasse nõusse.

3. Pane segu uuesti 45 minutiks kuni tunniks sügavkülmikusse ja mikserda taas.

4. Sama protseduuri tuleb korrata ka kolmas kord (kui segu pole piisavalt tahenenud, siis neljas ja viieski kord).

5. Kui retsept näeb ette lisandite segamist jäätise sisse, siis on õige aeg neid lisada, kui jäätisemass on piisavalt tahe, kuid veel segatav. Jäta jäätis nüüd veel paariks tunniks sügavkülmikusse ja serveeri siis.

Turvalisem variant on kasutada spetsiaalset retsepti, mis ei vajagi jäätisemasinaga valmistamist. Need retseptid on reeglina rammusamad, vt näiteks kondenspiima-vahukoore põhjal valmiv mustsõstrajäätis.

Vaata Perenaine.ee jäätiseretseptide kogumikku siit

Ülalolev tekst on Eva raamatust “Jäätised ja sorbetid. Masinaga ja ilma.”

 

jäätiseraamat


Toorjuustukook rabarberiga

$
0
0

Koogipõhjaks sega jahu soola ja suhkruga, lisa külmad võitükid, haki noaga purutaoliseks massiks. Lisa muna ja sõtku kiirelt ühtlaseks tainaks, aseta pooleks tunniks külmikusse. Rulli lahti ja vooderda 20 cm-se lahtikäiva koogivormi põhi ja servad. Aseta veel pooleks tunniks külmkappi.

Aseta küpsetamata koogipõhjale küpsetuspaber, sellele küpsetusoad ja eelküpseta põhja 220-kraadises ahjus 10 minutit. Eemalda oad koos küpsetuspaberiga ning küpseta veel 5 minutit, kuniks põhi on tahenenud.

Koogi katteks tükelda rabarberid ja maasikad, sega 1 dl suhkruga ja tõsta sõela peale nõrguma (jäta eralduv vedelik alles).

Täidiseks sega toorjuust, kondenspiima, sidrunimahla ja riivitud sidrunikoorega. Sega juurde munad ja klopi kuniks saad ühtlase taina. Kalla eelküpsetatud põhjale ja aseta 160-kraadisesse ahju 15 minutiks. Võta ahjust ja tõsta peale rabarbrid-maasikad ja mandlilaastud. Tõsta tagasi ahju küpsema, ca 45-50 minutiks.

Jahuta kook esmalt toatemperatuurini ja seejärel külmkapis, sest kook maitseb parim külmkapikülmana. Serveeri nõrutatud rabarberisiirupiga.

Retsept ja foto: Eva Pärtel (Perenaine.ee)

Maasikašarlott

$
0
0

Biskviidiks vahusta munad suhkruga tugevaks vahuks. Lisa sõeludes omavahel eelnevalt segatud jahu, küpsetuspulber ja tärklis. Sega ühtlaseks tainaks. Vala küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200-kraadises ahjus u. 7-8 minutit.

Võta biskviit ahjust ja kummuta suhkruga ülepuistatud küpsetuspaberile, eemalda ettevaatlikult biskviidi küljest küpsetuspaber.
Püreesta maasikad suhkruga. Kata moos ühtlaselt maha jahtunud biskviidile. Keera rulli ja lõika viiludeks.

Kata keskmise suurusega kauss toidukilega ja ümbritse kausi põhi ja ääred biskviidiviiludega.

Täidise jaoks sulata kuuma vee vanni kohal šokolaad, jahuta. Vahusta vahukoor, sega juurde kohupiimapasta ja šokolaad. Viimasena lisa hakitud maasikad. Vala täidis biskviidile ja tõsta külmikusse tarretuma vähemalt 6 tunniks. Kummuta šarlott serveerimisalusele ja kaunista vahukoore ja maasikatega.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Maasika-kohupiimatort

$
0
0

Koogipõhjaks vahusta munavalged. Kui tekib õrn vaht, lisa vähehaaval suhkur. Vahusta kuni vaht on tugev ja ei valgu kausist välja.

Klopi lahti munakollased, lisa need munavalgevahule ja mikserda tasasel kiirusel kiirelt ühtlaseks.

Sega omavahel kuivained. Sõelu munavahule jahusegu ja sega ettevaatlikult ühtlaseks tainaks.

Vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud 24 cm lahtikäivasse koogivormi. Küpseta 200-kraadises ahjus u. 20-25 minutit. Võta põhi ahjust ja jahuta täielikult.

Täidiseks vahusta koor suhkrutega, lisa kohupiim ja sega ühtlaseks.

Koogi kokkupanemiseks lõika koogipõhi kolmeks kihiks. Aseta üks põhi koogialusele, kata maasikaviiludega ja seejärel 1/3 kohupiimakreemiga. Kata teise koogipõhjaga, kata maasikaviiludega ja kata 2/3 kohupiimakreemiga. Selle peale aseta taas koogipõhi ja kata seegi kohupiimakreemiga. Tõsta külmikusse tahenema vähemalt neljaks tunniks (või ööseks).

Katteks vahusta vahukoor vähese suhkruga, lisa jogurt. Tõsta kreem tordipritsi ja kata sellega tordi ääred. Kaunista kook pealt maasikatega.

Nippe ja nõuandeid: kui soovid torti kohe peale kokku panemist sööma hakata, siis immuta koogipõhjasid piima või veega lahjendatud apelsinimahlaga.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee) 

Mustika kohupiima-juustukook

$
0
0

Purusta küpsiseid, sega sulatatud võiga.

Võta 20-22 cm lahtikäiv koogivorm ja kata vormi põhi küpsisepuruga.

Klopi lahti munad, sega juurde toorjuust, kohupiimapasta ja suhkur. Viimasena sega juurde mustikad. Vala täidis põhjale ja küpseta 160-kraadises ahjus u. 45-55 minutit.

Sega hapukoor suhkruga ja vala koogile ning tõsta kook veel 10 minutiks ahju. Võta kook ahjust, jahuta maha ja hoia üleöö külmikus.
Kaunista värskete mustikatega.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Marjaplaadikook kohupiimaga

$
0
0

Vahusta munad suhkruga kohevaks, sega hulka kohupiim, seejärel küpsetuspulbri ja vaniljesuhkruga segatud jahu ning sulatatud või. Vala tainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja puista peale marjad.

Küpseta 200 kraadi juures umbes 25 minutit.

Retsept ja foto: Elina Sildre (Perenaine.ee)

 

Kukeseenepasta

$
0
0

Puhasta seened. Pane pannile ja kuumuta, kuniks vedelik on seentest välja aurustunud. Prae seened  võiga pruunikaks, maitsesta soolaga. Tõsta ootele.

Tükelda suvikõrvits ja prae pannil pehmeks. Tõsta pannile kukeseened ja tükeldatud päikesekuivatatud tomatid. Kalla peale koor ja keeda mõned minutid. Maitsesta soola-pipraga.

Keeda pasta, kurna, nirista peale pisut oliiviõli.

Tõsta pasta taldrikutele ja aseta sellele kukeseenekaste. Tõsta peale õhukesed juustuviilud ja raputa peale tilli.

Retsept ja foto: Eva Pärtel (Perenaine.ee)

Puljongipulber

$
0
0

Kui vedela puljongi hoidistamine võtab liigselt sügavkülmiku ruumi, siis puljongi tahkel kujul hoidmine vaid purgikese ruumi köögikapis. Puljong on maitselt tummine ja kindlasti mitte lahja: 0,5 liitri supi maitsestamiseks on vaja vaid 1 tl pulbrit. Kodutehtud pulbri eelis on ka see, et tead täpselt, millest see koosneb (täiesti naturaalne!) ning saad maitseid oma pere järgi timmida.

puljongipulber

Kodus tehtud puljongipulbriks (ca 3 dl pulbrit) vajad:

• 400 g šampinjone
• 500 g porgandit
• 400 g sellerit
• 100 g maitsepärmi helbeid
• 1 pakk (22 g) sibulahelbeid
• 4 tl soola
• 1 tl Cayenne’i pipart
• 1 tl paprikapulbrit
• 1 tl kurkumi pulbrit
• 1 tl küüslaugupulbrit
• 2 tl musta pipart
• 2 tl tomatihelbeid
• 3 tl tüümiani, basiilikut, rosmariini, jms kuivatatud vahemere maitseaineid

 

1. Puhasta porgandid, seened ja sellerid, lõika hakkmasinale sobivateks tükkideks ning aja läbi hakkmasina.

2. Pane saadud mass laiapõhjalisse mittenakkuvasse panni ja kuumuta keskmisel tulel ca 45 minutit või kuniks saad üsna kuivapoolse massi. Sega aeg-ajalt. Võta see tulelt kui moodustuvad tükid ja segu hakkab panni põhja külge jääma.

3. Kalla segu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja pudista see võimalikult ühtlaselt laiali, sh lõhusta näppude vahel tükid. Küpseta 30 minutit 150-kraadises ahjus ja seejärel 1 tund 120-kraadises ahjus. Sega iga 15-20 minuti tagant. Lülita ahi välja, pane pajakinnas ahjuukse vahele ja jäta segu tunniks ajaks ahju kuivama/jahtuma. Ahjust tulev segu peab olema täiesti kuiv.

4. Kalla segu kaussi ja lisa maitseained. Pane kõik köögikombaini (või jaokaupa kohviveskisse) ning purusta jahuseks pulbriks. Säilita õhukindlas purgis.

 

Nippe ja nõuandeid:

Säilitamise jaoks on olulise tähtsusega, et värske tooraine oleks korralikult kuivatatud. Esmalt tuleb vesi välja aurutada pannil ja seejärel ahjus. Ole kannatlik ja tee seda madalal temperatuuril.

Tuuni retsepti vastavalt oma maitsele. Kui oled suurem sibula- või küüslaugulemb, lisa neid rohkem. Kui armastad vürtsikamaid maitseid, lisa maitseaineteks näiteks ka mõnd muud india maitseainet.

Kodutehtud puljongipulber säilib üle talve õhukindlas purgis, kuivas ruumis. Pikema säilitamise huvides lisa pulbrisse ka soola.

Kui sul ei ole kodus hakklihamasinat, riivi porgand peene riiviga ning haki seller ja seened väikesteks tükkideks. Mida peenemaks hakid, seda kiiremini õnnestub neid kuivatada.

Retsept ja foto: Eva Pärtel (õpetus ilmus algselt ajakirjas Naisteleht august 2019)


Vegan küpsetamata juustukook

$
0
0

Koogipõhi. Kalla datlitele keev vesi ja jäta pooleks tunniks ootele. Purusta köögikombainis pähklid, lisa toasoe (või vedel) kookosõli, kakaopulber ja datlid (datlid ilma leotusvedelikuta). Kalla 15 cm-se koogivormi sisse ning silu ühtlaseks koogipõhjaks. Pane külmikusse ootele.

Täidis. Pane india pähklid 4 tunniks vette ligunema. Kurna ja pane blenderisse koos sidrunimahla ja -koore ning siirupiga ootele. Sega potis agar-agar ja kookoskoor, tõsta tulele ja keeda paar minutit. Kalla teiste ainete juurde blenderisse ning töötle ühtlaseks, siidiseks massiks. Kalla koogipõhjale ja pane paariks tunniks külmkappi tarretuma.

Kate. Pane kirsid potti madalale kuumusele koos suhkruga sulama. Kui kirssidest eraldub vedelikku, tõsta ca 2-3 spl maisitärklise peale ja sega tärklis veega ühtlaseks. Kuumuta kirsid keema ja lisa tärklisevedelik. Sega, kuniks kate on paksenenud, tõsta tulelt. Jahuta toatemperatuurini ja tõsta koogile.

Retsept ja foto: Eva Pärtel (Perenaine.ee)

 

Suvemarjade terriin

$
0
0

Säti puhastatud marjad vaheldumisi 28 x 7 x 9 cm keeksivormi.

Sega õunamahl agar-agariga ja kuumuta potis kuni keemiseni. Võta tulelt ja jahuta 40 kraadini pidevalt segades (agar-agar tarretub 35-kraadises olekus). Vala marjadele, tõsta külmikusse tarretuma.

Kui terriin on tarretunud, aseta vorm hetkeks kuuma vette (jälgi et vett vormi ei satuks). Kummuta terriin taldrikule, kui see ei õnnestu, siis aita tasakesi noaga või aseta vorm uuesti kuuma vette.

Kaunista marjadega. Serveeri jäätisega, soovi korral lisa ka pähkli või küpsisepuru.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Sidrunimaitseline suvikõrvitsakook toorjuustukreemiga

$
0
0

Vahusta või suhkruga kreemiks, lisa ükshaaval edasi vahustades munad. Lisa riivitud 2 sidruni koor ja 2 spl sidrunimahla. Seejärel lisa riivitud ja nõrutatud (pigista riivitud suvikõrvitsalt liigne vedelik välja) suvikõrvits. Viimasena lisa küpsetuspulbriga segatud jahu ja vanilliekstrakt. Vala tainas 20 cm suurusesse lahtikäivasse koogivormi ja küpseta 180-kraadises ahjus u. 30-40 minutit. Kontrolli puutikuga koogi valmidust.

Jahuta kook täielikult. Lõika jahtunud kook pooleks. Kreemiks vahusta kõik koostisained ühtlaseks. Tõsta koogipõhi serveerimisalusele ja kata poole koguse kreemiga. Tõsta peale teine koogipõhi kata taas kreemiga. Lase koogil seista külmikus.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Kukeseenepirukad

$
0
0

Koori kartul ja lõika kuubikuteks. Prae seened ja hakitud sibul õlis. Sega kokku juust, seened, sibul, kartul, maitsesta soola ja pipraga.

Rulli taigen õhemaks ja lõika ruudukujuliseks. Määri lahtiklopitud munaga ning aseta peale täidis. Näpi pirukakompsud kokku. Määri pirukad ka pealt munaga ning küpseta 180-kraadises ahjus 15-20 minutit kuniks pirukad on kuldpruunid. Valmis pirukatele puista peale hakitud tilli või peterselli.

Retsept: Ants Kraus, foto: Eva Pärtel (Perenaine.ee)

Pohla-martsipanikringel

$
0
0
Hõõru pärm suhkruga ühtlaseks ja lisa segades juurde käesoe piim. Seejärel lisa jahu (esialgu lisa vähem jahu) ja sool. Viimasena lisa toasoe või. Sõtku tainast, kuni see lööb käte ja kausi küljest lahti. Vajadusel lisa juurde vähehaaval jahu. Lase tainal soojas kohas rätiku all kerkida u. 45 – 60 minutit.
Kummuta tainas jahusele lauale, sõtku kergelt läbi ja rulli tainarulliga suureks ristkülikuks. Määri tainale ühtlase kihina sulatatud või, kata kaneeli-suhkru seguga. Lisa pohlad ja riivitud martsipan (hoia martsipani eelnevalt külmkapis, siis on seda lihtsam rullida).
Keera tainas pikemast servast tihedalt rulli. Lõika rull pikuti pooleks jättes ühe otsa lõikamata (nagu teeksid pika säärtega püksid). Põimi palmikuks ja keera ringikujuliseks. Tõsta ahjuplaadile. Pintselda kringel pealt lahtiklopitud munaga.
Puista peale mandlilaastud. Küpseta 180-kraadises ahjus u. 30 minutit. Võta kringel ahjust ja määri vähese suhkruga vahustatud vahukoorega.
Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Karamelline õuna-pohla kohupiima purukook

$
0
0

Kõigepealt valmista purutainas, selleks mõõda kaussi kõik kuivained, lisa väikesed külmad võikuubikud. Haki noaga peeneks puruks. Võta küpsetuspaberiga kaetud neljakandiline ahjuvorm(u. 22 x 22 cm), kata 2/3 purukogusega. Suru puru tihedalt vastu vormi.

Pane väiksesse potti keedetud kondenspiim ja kuumuta seda madalal kuumusel, kuni kondenspiim on vedelaks muutunud. Nirista kondenspiim koogile, aja hästi ettevaatlikult laiali.

Klopi lahti munad, lisa kohupiim, hapukoor, suhkur, vanilliekstrakt. Kata koogipõhi kohupiimatäidisega.

Koori ja viiluta õunad, kata nendega kohupiimatäidis. Lisa ka pohlad, raputa peale kaneeli ja allesjäänud puru. Küpseta 180-kraadises ahjus u. 40-45 minutit.

Nippe ja nõuandeid: Keedetud kondenspiima võid ka ise teha. Selleks pane plekkpurgis kondenspiim potti, nii et see on üleni veega kaetud. Keeda kondenspiima niimoodi ca 1,5 tundi. Võta vee seest, jahuta ja ava.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

 

Juustune pirukas värske spinatiga

$
0
0

Valmista piruka põhi näppides külmad võitükid jahu ja riivjuustu sisse. Vajadusel lisa supilusikatäis jääkülma vett ja mätsi ühtlaseks. Rulli taigen kergelt jahusel tööpinnal lahti, tõsta 24 cm-se lahtise pirukavormi põhja ja servadele ning pane külmkappi ootele.

Kuumuta spinatilehed vähese veega kuni lehed on pehmeks tõmbunud. Jahuta kiiresti külma vee all, nõruta, pigista vesi välja ja tükelda.
Küpseta põhi 200-kraadises ahjus 10 minutit.

Sega omavahel täidise ained ja tõsta saadud segu eelküpsetatud pirukapõhjale. Alanda ahju temperatuuri 180 kraadini ning küpseta pirukat veel ca 20-30 minutit kuniks see on pealt kuldne ja täidis hüübinud.

Nippe ja nõuandeid: Kui kasutad külmutatud spinatit, siis sulata see (soovitavalt eelneval päeval) ja pigista võimalikult palju vett välja.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Vaata ka: sama pirukas nisujahuga valmistatud pirukapõhjal, retsept siin.


Puruvanakesed õuntega

$
0
0

Sulata või, lisa suhkur, kohupiim, sool ja jahu. Sega ühtlaseks tainaks ja pane vähemalt poole tunniks külmkappi. Koori ja puhasta õunad, lõika väikesteks tükkideks/viiludeks.

Jaga tainas kolmeks ja rulli tainas (vajadusel lisa natuke jahu) ümmarguseks, lõika tainas 12 sektoriks. Aseta iga sektori laiemasse otsa õunaviil ja rulli tainas kitsama otsa suunas kokku. Määri pealt munaga, raputa peale nt. seesamiseemneid.

Küpseta 200-kraadises ahjus u.15-20 minutit.

Sellest kogusest tuleb u. üks ja pool plaaditäis sarve-saiakesi.

Retsept: Õunaraamat, foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Šokolaadikook ilma jahuta

$
0
0

Sulata kuuma vee kohal hakitud šokolaad. Aseta kõik ülejäänud koostisained köögikombaini ja töötle segu kombainis (u. paar minutit) , kuni kõik on kenasti ühtlane ja tükivaba. Viimasena lisa sulatatud šokolaad, sega ühtlaseks tainaks.

Vala tainas ümmargusse lahtikäivasse 20 cm läbimõõduga koogivormi. Küpseta 180-kraadises ahjus u. 20-25 minutit.

Jahuta kook ja serveeri püreestatud marjade ja vahukoorega.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Toorjuustukook kõrvitsa ja valge šokolaadiga

$
0
0

Purusta küpsised peeneks, lisa sulatatud või. Suru mass u. 25-26 cm küpsetuspaberiga vooderdatud lahtikäiva küpsetusvormi põhja.
Täidiseks mikserda toorjuust suhkru ja munadega kreemjaks, lisa kõrvitsapüree, kaneel ja sulatatud šokolaad. Vala segu koogipõhjale ja küpseta kooki u. 175-kraadises ahjus tund aega.

Kui kook on valmis, tee ahju uks natuke lahti ja lase ahjus jahtuda (umbes tunnike). Võta ahjust välja, jahuta kook toatemperatuurini ja soovitavalt hoia kooki üleöö külmas, siis maitseb see veel paremini.

Kaunistuseks sega kokku kõrvitsaseemned ja mesi, vala küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 180-kraadises ahjus u. 10 minutit, kuni mesi on natuke tumenenud. Lase jahtuda ja lõika terava noaga kolmnurksed viilud, aseta koogile.

Retsept ja foto: Marit Soobik (Perenaine.ee)

Pärmitaigna-õunakook purukattega

$
0
0

Pärmitaigen. Hõõru presspärm 1 sl suhkruga vedelaks. Pane kaussi jahu, lisa käesoe vesi, lisa ülejäänud suhkur, sool ja pärmivedelik. Sega-sõtku ühtlaseks. Tõsta taigen märja marli peale ja keera kompsuks: seo marli pealt sõlmega kinni (mitte väga tugevasti, et jääks pisut kerkimisruumi). Täida suurem kauss külma veega ja uputa taignapall selle sisse – taigen vajub põhja. Taigen on kerkinud, kui see tõuseb pinnale (30–45 minuti pärast). Aseta marlikompsu vahele pannilabidas, millega taignat kinni hoida, kalla vesi ära ja riputa pannilabida abiga kausi kohale mõneks minutiks nõrguma.

Kummuta taigen marli pealt tagasi kaussi ning sega-sõtku juurde õli. Kui taigen on ühtlane, rulli see 35 x 40 cm suuruseks ning tõsta küpsetuspaberiga kaetud 35 x 40 cm ahjuplaadile. Jäta ootele.

Täidis. Koori, puhasta ja tükelda õunad. Laota pärmitaignale. Raputa peale suhkrut ja kaneeli

Purukate. Sega purutaigna koostisosad käe abiga puruks ja laota õunte peale.

Küpsetamine. Küpseta 200-kraadises ahjus 30 minutit või kuniks kook on alt ja pealt tuntavalt pruun.

Retsept Eva Pärteli raamatust “Nostalgilised tordid ja koogid. Osa 2”, foto: Marit Soobik (Perenaine.ee) 

Saksa jõuluküpsetis – stollen

$
0
0

teemeise_stollen Kui esimese advendi saabudes sõtkutavad tublid Eestimaa perenaised piparkoogitainast, siis traditsioone järgivates Saksa kodudes pannakse sel ajal ahju stollen ehk Saksa jõulusai – nii piparkoogitainas kui ka stollen vajavad maitsestumiseks mõned nädalad aega.

Esimesed kirjutised stolleni olemasolust pärinevad väidetavalt 14. sajandist. Tolleaegsed küpsetised olid õige kasinad ja koosnesid vaid jahust, pärmist ja veest, sest kirik ei lubanud stollenis piima ega võid kasutada. 17. sajandil saatsid Dresdeni pagarid paavstile võiga valmistatud stolleni, palvega saada luba stollenis võid kasutada. Peatselt jõudis Saksamaale kiri, milles paavst lubas Saksa pagaritel stollenis võid kasutada – juhul kui selle eest kirikule maksu makstakse. Legendi järgi sümboliseerib stollen oma traditsioonilise pikliku kujuga jeesuslapsukest mähkmetes.

Stollen sisaldab ohtralt võid – seda kasutatakse nii pärmitaina sees kui määritakse stollenile enne küpsetamist, küpsetamise ajal ja/või ahjust tulles.

Traditsiooniline stollen ei sisalda martsipani (seetõttu on saksakeelses kirjanduses martsipanistollen eraldi retsepti all). Martsipan lisab küpsetisele aga päris palju mahlasust ja lisab mandli-mekki. Martsipani võib lisada nii suure kangina kui taina sisse ühtaselt sisseriivitult.

Kuivatatud puuvilju – rosinad, jõhvikad, kirsid, sukaad jms – võid soovi korral enne tainasse panekut rummis leotada – see lisab hõrku maitset ja aroomi.

Vürtsidest lisa neid, mis on Sulle meelepärased. Jahvatatud ingver, kaneel, muskaatpähkel, nelk –katseta, millised on just Sinu maitse järgi.

Stollen säilib tänu rohke või ja suhkru sisaldusele. Väidetavalt säilib stollen külmikus isegi 3 kuud (meil selline kogemus puudub…).

Stolleni mahlasust aitab säilitada ka tuhksuhkur, mida võiks pisut jahtunud küpsetisele päris kahe käega peale määrida. Enne serveerimist tuhksuhkurt lisaks peale raputada.

Stolleni tainas on sedasorti pärmitainas, mis on küllalt raske ja tihke, seda nii rohke või kui ka kuivatatud puuviljade ja mandlite sisaldusele. Seda on füüsiliselt raske sõtkuda, kuid tainast annab ilusti saiapätsideks vormida. Kuna tainas on raske ja tihke, siis see (erinevalt tavalisest pärmitainast) väga ei kerki. Kuna jahud on üsna erinevad, siis võid vaatamata retseptis antud jahukogusele liiga vedela taina saada – sel juhul lisa rohkem jahu, ikka nii palju, et kenasti koos püsiva pätsi saaksid. Võimalusel eelista kõvemat sorti nisujahu.

Saksamaal on stolleni küpetamiseks ka spetsiaalsed vormid – tänu nendele püsib küpsetis veel paremini vormis ja ei pruunistu liialt ära.

Ja otse loomulikult on paljudel perenaistel ja pagariäridel oma stolleni salaretsept. Proovige teiegi järele!

teemeise_stollenbackform

Saksapärane martsipanistollen

  • 500g nisujahu (kõvemat sorti)
  • 1 suurem muna
  • 1 tl kaneeli
  • 1 tl nelki
  • 0,5 tl riivitud muskaatpähklit
  • 1 tl kuivatatud ingverit
  • 125g suhkurt
  • 1 tl soola
  • 12g (Nordic Yeast) kuivpärmi
  • 125 ml piima
  • 175g sulavõid + 100g sulavõid määrimiseks
  • 100g mandleid
  • 50g apelsinikoort
  • 50g sidrunikoort
  • 100g rosinaid
  • 100g kuivatatud jõhvikaid
  • 0,5 dl rummi (või apelsinimahla)
  • 125g martsipani
  • 50-100g tuhksuhkrut

Tükelda mandlid, rosinad ja jõhvikad ning pane üleööks rummi sisse ligunema (rummi võid asendada ka apelsinimahlaga, aga kindlasti leota puuvilju enne tainale lisamist, vastasel juhul võivad need küpsemise ajal tainast välja hüpata). Sega jahu pärmi, soola, suhkru ja teiste maitseainetega. Kuumuta piim ja sulata selle sees või, tõsta jahtuma. Kui piima-või segu on ca 40 kraadi, kalla see koos lahtiklopitud munaga kuivainete sisse ja sõtku ühtlaseks tainaks.

Vormi tainas palliks, kata pealt kile ja käterätikuga ning jäta soojasse kohta tunniks ajaks puhkama (kasutame sõna “puhkama”, sest raske stolleni tainas väga ei kerki). Sõtku sisse rosinad, jõhvikad apelsini- ja sidrunikoor ning mandlid. Tainas on küllalt raske käsitleda, aga peaksid töö tulemusel saama ühtlaselt läbisõtkutud taina.

Jaga tainas kaheks ja tõsta üks osa jahusele pinnale. Vormi see kätega ristküliku kujuliseks, pane keskele martsipanikang ja tõsta tainas mõlemast servast martsipanikangi peale keskele kokku. Keera saadud päts teisipidi (et murdekoht jääks põhja) ja tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Toimi teise pätsiga samamoodi.

Kata pätsid kile ja käterätikuga ja lase nendel veel 30 minutit soojas kohas seista. Pane ahi 200 kraadile kuumenema. Enne ahju panemist tõmba pintsliga pätsid pealt sulavõiga üle. Küpseta 200-kraadises ahjus 30 minutit ja seejärel 15 minutit 175-kraadises ahjus. Küpsetamise ajal määri pätse (2-3 korda) taas võiga. Lisaks jäta osa võid äsja ahjust tulnud pätside määrimiseks.

Stollen on küps kui näpuga koputades see pisut kumiseb. Küpsust reedab ka see, et küpsetise põhi on kaunilt pruun ning sissetorgatud puutikk jääb kuivaks. Kui stollen ei küpsenud läbi, lisa küpsemisaega. Kui see hakkab pealt liigselt pruunistuma, kata pealt fooliumiga.

Lase küpsenud pätsidel pisut jahtuda ja määri kahe käega paksult tuhksuhkruga sisse. See imendub osaliselt stollenite sisse. Kui stollenid on jahtunud, mässi need fooliumisse ja jäta jahedasse kuiva kohta vähemalt mõneks päevaks (ideaalne oleks nädalaks) või mitmeks nädalaks söömist ootama. Enne serveerimist sõelu peale tuhksuhkur.

Kirja pani ja fotod tegi: Eva Pärtel (Perenaine.ee)
Stolleni retsept põhineb Saksa kirjandusel (Foolforfood.de)

 

Viewing all 680 articles
Browse latest View live